Universal Pipette Tips
Disposable pipette tips designed to fit single and multichannel pipettes from most manufacturers; offer acceptable performance compared to pipette specific tips and can be used with a variety of pipette models.
Single-use universal pipette tips are designed for compatibility with most mechanical and electronic single and multichannel pipettors.
Universal pipette tips are available in a range of types, sizes, colors, styles, and packaging configurations and may be designed for specific purposes or tasks.
- Capacity or volume based on the pipettor size
- Filters to reduce contamination and cross-contamination
- Color
- Sterility or autoclavability
- Tip style: beveled, tapered, wide bore, round, flat, or gel-loading
- Length: short or extended
- Purity: metal-free or DNase-, RNase-, ATP-, Bioburden-, PCR inhibitor-, endotoxin-, or pyrogen-free for genomic and biologic applications
- Surface treatments to reduce retention
- Packaging options to help facilitate re-stocking or eliminate waste
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (9)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (8)
- (36)
- (5)
- (36)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (4)
- (8)
- (8)
- (3)
- (7)
- (148)
- (1)
- (26)
- (189)
- (9)
- (6)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (65)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (164)
- (1)
- (2)
- (19)
- (40)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (61)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (208)
- (7)
- (16)
- (2)
- (76)
- (6)
- (1)
- (11)
- (7)
- (5)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (37)
- (5)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (788)
- (4)
- (831)
- (7)
- (80)
- (595)
- (6)
- (186)
- (8)
- (4)
- (16)
- (24)
- (1)
- (7)
- (3)
- (411)
- (7)
- (4)
- (28)
- (1)
- (21)
- (2)
- (8)
- (1)
- (130)
- (37)
- (25)
- (42)
- (188)
- (28)
- (218)
- (36)
- (11)
- (27)
- (15)
- (680)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (182)
- (1)
- (6)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (146)
- (1)
- (1)
- (29)
- (3)
- (67)
- (212)
- (5)
- (166)
- (103)
- (68)
- (33)
- (39)
- (11)
- (2)
- (213)
- (10)
- (1)
- (10)
- (10)
- (111)
- (3)
- (1)
- (17)
- (25)
- (27)
- (4)
- (97)
- (1)
- (3)
- (11)
- (281)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (251)
- (33)
- (6)
- (6)
Filtered Search Results
Sartorius Optifit 0.1 to 10μL Tips, Extended Length, Single Trays
The perfect match for your pipetter
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Length (Metric) | 4.6cm |
| Color | Gray |
| Color Code | Gray |
| Length (English) | 1.81 in. |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Clean Claims | DNase, RNase, ATP, and Endotoxin Free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Sartorius Picus,Sartorius eLINE,Sartorius mLINE,Sartorius Proline Plus |
| Product Type | Non-filtered Tips |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001, ISO 13485 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Optifit |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
|---|
Corning™ Universal Fit Hinged Rack Pipet Tips, Nonsterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hinged closure provides easy stacking and steam penetration during autoclaving
| Tip Style | Round |
|---|---|
| Packaging | Hinged rack |
| Graduated | Yes |
| For Use With (Application) | Hinged closure provides easy stacking and steam penetration during autoclaving |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ DeckWorks™ Low Binding Hinged Rack Pipette Tips
Used for quantitative assays in which sample binding can significantly alter results.
Thermo Scientific™ ART™ Non-Filtered Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Range of styles and packaging options
| Color | Yellow |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Filtered | Non-filtered |
| Product Line | ART |
Thermo Scientific™ ART™ Barrier Specialty Pipette Tips, 200 XLG
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform applications accurately and consistently with these specialty pipette tips, which seal when exposed to potential contaminants.
| Clean Claims | DNase, RNase, DNA, ATP, PCR Inhibitor and Endotoxin Free |
|---|---|
| Tip Style | Extended Length,Genomic/Wide Orifice |
| Format | Rack |
| Description | ART XLG, Filtered, Sterile, |
| Length (Metric) | 9.12cm |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Length (English) | 3.59 in. |
| Model | ART XLG |
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Filtered | Filtered |
| Fit for Purpose | Sterile and PCR Ready |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | ART |
Thermo Scientific™ ART™ Barrier Specialty Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform applications accurately and consistently with these specialty pipette tips, which seal when exposed to potential contaminants.
Corning™ DeckWorks™ Low-Binding Hinged Rack Pipet Tips, Sterile
Designed for quantitative assays in which sample binding can significantly alter results
| Tip Style | Low Retention,Round |
|---|---|
| Format | Hinged Rack |
| Color | Natural |
| Packaging | Hinged rack |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Designed for quantitative assays in which sample binding can significantly alter results |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | DeckWorks |
Corning™ Isotip™ Filtered Pipet Tips, Extended Length
Ideal for applications where avoiding cross-contamination is critical, such as DNA amplification and radioisotope handling
Thermo Scientific™ ART™ Non-Filtered Pipette Tips in Bulk Packaging.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ ART™ non-filtered pipette tips, retain the high quality you expect from ART™ tips, but for applications where contamination is not a concern.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Clean Claims | DNase, RNase, DNA, ATP, PCR Inhibitor, Endotoxin, and Pyrogen Free |
| Format | Bulk |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Color | Clear |
| Packaging | 10 bags of 1000 tips each |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | ART |
Thermo Scientific™ ART™ Barrier Specialty Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform applications accurately and consistently with these specialty pipette tips, which seal when exposed to potential contaminants.
| Clean Claims | DNase, RNase Free |
|---|---|
| Tip Style | Gel Loading |
| Length (Metric) | 1.1 x 6.5 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1000 μL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Graduations | 2, 5μL |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ ART™ Reload System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce waste and save bench top and storage space with the advanced Thermo Scientific™ ART™ Nonfiltered Reload System.
DWK Life Sciences Disposable 2, 5 and 10mL Pipette Macrotips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Premium pipette tips covering most research and routine applications, compatible with most pipettes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Clean Claims | DNase, RNase, and Pyrogen free |
| Tip Style | Macro |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Gilson™ EXPERTTM Standard Pipette Tips - Sterilized MegaPack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Feature patented, low-retention polymer that creates hydrophobic surface to minimize sample binding while dispensing
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Shape | Conical |
| Description | Sterilized MegaPack |
| Color | Clear |
| Quantity | 960/Cs. |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Pipetting |
| Sterility | Sterile |
| Clean Claims | RNase free, DNase free, Human DNA free, Endotoxins free, PCR Inhibitors free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Air Displacement Tips |
| Packaging | Racked |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | EXPERT |